Nem kell, hogy folyamatosan csipogjon, de még az sem, hogy be legyen kapcsolva! A ScienceDaily legújabb kutatásából kiderül, hogy ha a telefonunk a közelünkben van, akkor is rontja a koncentrációnkat, ha ki van kapcsolva!
A 800 okostelefon-felhasználóval végzett kÃsérlet során az alanyoknak egy bonyolult, nagy koncentrációt igénylÅ‘ számÃtógépes tesztet kellett kitölteniük. Véletlenszerű kiválasztás alapján néhányuk az asztalra, mások a zsebükbe, megint mások a táskájukba rakták, az utolsó csoport tagjai pedig egy másik terembe vitték át a telefont.
„A kÃsérletben a résztvevÅ‘ket nem zavarták meg üzenetek vagy telefonhÃvások a tesztÃrás alatt – tette hozzá Ward. - Az okostelefonok puszta jelenléte elég volt ahhoz, hogy csökkenjen a szellemi teljesÃtÅ‘képességük.â€
Nem meglepő, hogy a legjobban azok szerepeltek, akiknek a másik teremben pihent a mobiljuk, még azoknál is jobban, akiknek a táskájukban volt!
„Minél inkább szem elÅ‘tt voltak az okostelefonok, annál jobban csökkent a résztvevÅ‘k teljesÃtÅ‘képessége – mondta Ward, vezetÅ‘ kutató. - Ha tudatosan nem is gondolunk a mobilunkra, a tudatalattink érzékeli, hogy ott van, és folyamatosan használja a kognitÃv erÅ‘forrásaink egy részét. Ez egy agyleszÃvás.â€
Nem számÃt az sem, hogy ki- vagy be van-e kapcsolva, vagy fel- illetve le van-e fordÃtva, a telefon pusztán azzal, hogy elérhetÅ‘- illetve látótávolságban van, rontja kognitÃv képességeinket, mert agyunk aktÃvan dolgozik azon, hogy ne vegyük fel/ ne használjuk azt.